3. Kraków – 17 kwietnia 2011
3:30:03

W niedzielne przedpołudnie na starcie jubileuszowego X Cracovia Maraton zadebiutowała 10-osobowa grupa maratończyków w barwach Uniwersytetu Jagiellońskiego.  W jej szeregach znaleźli się przedstawiciele kadry naukowej, pracownicy administracyjni oraz studenci naszej Uczelni. Była to pierwsze tego typu inicjatywa.

Maraton krakowski zgromadził rekordową liczbę uczestników – nieoficjalnie 3400 osób. Z tego względu przebiegnięcie całej grupy biegaczy przez linię startu na krakowskich Błoniach trwało kilka minut. Przyzwoite warunki atmosferyczne od początku zapowiadały dobry bieg. Po kilku minutach po starcie zwarta kolumna coraz wyraźniej dzieliła się na poszczególne bataliony, które poprzedzali tzw. pacemakerzy z charakterystycznymi balonami i koszulkami z określonym czasem. Przez historyczną część miasta uczestnicy z zapasem sił i świeżości przebiegli dosyć szybko, nie dając kibicom dłuższej szansy, by nacieszyć się ich widokiem.

Trasa biegła dalej od Wawelu Bulwarami Wiślanymi, al. Pokoju, al. Jana Pawła II. Po półmetku umiejscowionym w Bieńczycach biegacze kierowali się z powrotem z Nowej Huty, poprzez Kazimierz, Salwator na Błonia, gdzie czekała na nich prawdziwa próba wytrzymałości, zarówno fizycznej jak i psychicznej. Należało jeszcze bowiem przed ostatecznym finiszem przebiec prawie półtora okrążenia wokół największej zielonej przestrzeni miejskiej Krakowa.

X Cracovia Maraton ukończyli wszyscy reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego. Debiutanci na dystansie 42km 195m uzyskali bardzo dobre czasy, natomiast bardziej doświadczeni biegacze zmagali się ze swoimi życiowymi rekordami.

Bieganie to chyba jedna z nielicznych dyscyplin sportowych łącząca sportowców różnych pokoleń, o różnym pochodzenia, statusie społecznym, doświadczeniu biegowym czy poziomie wytrenowania, nie dyskryminująca i nie faworyzująca nikogo. Organizatorzy zawodów zapewnili emocje oraz dawkę pozytywnej energii. Na trasie nietrudno było o przejawy otwartości czy bezwarunkowej życzliwości wśród uczestników.

Cieszy fakt, że rozrasta się grupa biegaczy związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim. Bieganie z UJ nie wymaga więc specjalnej reklamy!

Naszą Alma Mater podczas tych zawodów reprezentowalo szacowne grono pracowników naukowo-dydaktycznych, administracyjnych i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego:

1)      Profesor dr hab.  Grzegorz Przebinda – Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej
2)      Profesor dr hab. Krzysztof Sacha – Instytut Fizyki
3)      Profesor dr hab. Karol Życzkowski – Instytut Fizyki
4)      Dr hab. Andrzej Pawelec – Instytut Filologii Angielskiej
5)      Mgr Dawid Gacek – Biuro Zastępcy Kanclerza UJ ds. Collegium Medicum
6)      Łukasz Bieńkowski – Wydział Filologiczny
7)      Mgr Ewa Klepacz-Zielińska – Działu Nauki i Współpracy Międzynarodowej Collegium Medicum
8)      Mgr Irena Raźny – Jagiellońskie Centrum Językowe
9)      Mgr Paweł Dziedzic – Instytut Filologii Germańskiej (student)
10)   Damian Miszczyński –  Instytut Filologii Klasycznej (student)

Oficjalne wyniki naszej Złotej dziesiątki PDF

Źródło http://www.bs.uj.edu.pl/projekty/projekty-2010/2011/kryptonim-filipides-old