Literatura i zbrodnia

Patriotyczną duszę pisarza Zachara Prilepina raduje, gdy putinowskie rakiety trafiają w ukraińskie sieci energetyczne i wodociągowe, odcinając tamtejszą ludność od światła, ciepła i wody. Pisarz ma wielu stronników – i to czasami od niego nawet ideologicznie „lepszych”. Ale nie jest zazdrosny i obdarza ich serdecznymi, jak to on, pochwałami.

Pobierz PDF


Bułhakow, Bucza i wojna

Spotkałem się wielokrotnie z krytyka Michaiła Bułhakowa ze strony Ukraińców za to, jak osądził żołnierzy atamana Petlury. W krytyce tej jest na pewno sporo racji, niemniej jednak pisał o tym, co widział na własne oczy.

 

Pobierz PDF

 


Lwowski tryptyk podróżny

Na łamach „Plus-Minus” – sobotnio-niedzielnego wydania Rzeczpospolitej z 4-5 marca 2023 roku, ukazał się artykuł prof. Grzegorza Przebindy Lwowski tryptyk podróżny.

Na Cmentarzu Łyczakowskim, opodal kwatery polskich Orląt Lwowskich i Ukraińskich Strzelców Siczowych, leżą młodzi chłopcy Ukrainy, polegli w latach 2014-2022 podczas wojny obronnej przed Rosją. Miejsce na nowe groby się skończyło.

Pobierz PDF


Trzeci chrzest Rusi

Gospodarz Kremla już od kilku lat pragnie się przedstawić Rosjanom, Ukraińcom i Białorusinom jako człowiek „szczególnej wiary”. Uczciwych, ale niestety naiwnych prawosławnych zwodzi więc informacjami o swoim chrzcie i nawróceniu czy opowiada o „braterskiej religijności” Stalina.

Czytaj strona po stronie

Pobierz PDF


Piąte imperium Putina

Wzorem dla Aleksandra Prochanowa, wpływowego prokremlowskiego intelektualisty, jest Korea Północna. Po powrocie z niej ogłosił, że odnalazł w Phenianie społeczeństwo idealne i władcę idealnego. Ubolewał nawet, iż samemu brakuje mu niekiedy jako staliniście cech koreańskich.

Czytaj strona po stronie

Pobierz PDF


W Rosji jest jak w Afryce

Powiem rzecz straszną: Putin i jego drużyna są bardziej liberalni niż 80 procent narodu rosyjskiego. Oznacza to, że gdyby teraz zorganizowano zupełnie wolne wybory, to dopiero dostalibyśmy nacjonalistów i faszystów!

Czytaj strona po stronie

Pobierz PDF