Zmasowany atak na Kijów to odpowiedź na piątkowy zamach terrorystyczny?

W poniedziałek rano siły rosyjskie rozpoczęły zmasowany atak na Kijów. W ciągu ostatnich 5 dni Rosja wystrzeliła w stronę Ukrainy setki pocisków i dronów. O zmasowany atak i odpowiedź Rosji na piątkowy zamach prof. Grzegorza Przebindę z Instytutu Filologii Wschodniosłowaiańskich UJ pytał Jacek Bańka.


Prof. Grzegorz Przebinda: 87% głosów…
To wszystko było przygotowane pod Putina

Współcześni dyktatorzy zniewalają społeczeństwa poprzez strach i oszustwo, a rosyjskie pseudowybory pokazują, że Putin zaczyna sięgać po tę druga metodę – tak uważa prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskich Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. O wyborach w Rosji rozmawiał z nim Jacek Bańka.


W MROCZNYCH CZELUŚCIACH ROSJI

Chemik Konstanin Kudriawcew wykrztusił z siebie z wahaniem, iż truty przez ich bandę w 2020 roku Nawalny pozostał przy życiu tylko dlatego, że samolot z Tomska do Moskwy międzylądował w trybie alarmowym w Omsku. I tamtejsi medycy wyrwali Aleksieja z rąk śmierci.


Prof. Grzegorz Przebinda: Świat solidarnie zareagował na śmierć Nawalnego

Prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskich UJ i Akademii Nauk Stosowanych w Krakośnie mówił w Radiu Kraków o reakcjach świata na śmierć Aleksieja Nawalnego.


Grzegorz Przebinda – Ostatnia wojna Putina

Debata wokół książki z udziałem autora, Adama Michnika, Henryka Woźniakowskiego, Grzegorza Jankowicza. Prowadzenie dziekan Wydziału Filologicznego UJ prof. Władysław Witalisz


Wypowiedź Donalda Trumpa zaskakująco nie odbiła się w Rosji głębokim echem

Czy Putin napadnie na Polskę? Wypowiedź Donalda Trumpa o tym, że Stany Zjednoczone nie będą bronić państw, które nie wywiązują się ze zobowiązań finansowych wobec NATO, zaskakująco nie odbiła się w Rosji głębokim echem – zauważa prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskich UJ i Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Jak dodaje, dużo większym zainteresowaniem cieszył się tam wywiad, jaki z Putinem przeprowadził kilka dni temu Tucker Carlson z Fox News. O wyborach w Rosji i USA z Grzegorzem Przebindą rozmawiał Jacek Bańka.


Jakie znaczenie dla Ukrainy ma wizyta Donalda Tuska w Kijowie?

Dla strony ukraińskiej obecność Donalda Tuska w Kijowie to nie tylko wizyta polskiego premiera, ale także osoby, która ma dużo do powiedzenia w strukturach Unii Europejskiej – tak przekonuje prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. O dzisiejszym spotkaniu szefa polskiego rządu z prezydentem Ukrainy z prof. Przebindą rozmawiał Jacek Bańka.


Ostatnia wojna Putina. Rozprawa filologa z Rosją Rozmowa z prof. Grzegorzem Przebindą


Prof. Grzegorz Przebinda o militarnych zasobach Ukrainy i Rosji


„Ostatnia wojna Putina. Rozprawa filologa z Rosją” – spotkanie autorskie


“Ostatnia wojna Putina” – najnowsza książka prof. Grzegorza Przebindy


Ukrainę czeka prawdopodobnie zmasowany atak na infrastrukturę krytyczną

Wszystko na to wskazuje, że w grudniu – podobnie, jak to miało miejsce w zeszłym roku – Ukrainę czeka zmasowany atak na infrastrukturę krytyczną – tak uważa prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ i Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Lada chwila do księgarń trafi “Ostatnia wojna Putina”, czyli rodzaj dziennika czasu wojny Przebindy. Z prof. Grzegorzem Przebindą rozmawiał o tym Jacek Bańka.


“Ostatnia wojna Putina” – książka

profesora Grzegorza Przebindy

Rozmowa Autora z red. Jackiem Bańką z Radia Kraków

Krynica-Zdrój, Krynica Forum, 15 września 2023 r.

„Ostatnia wojna Putina. Rozprawa filologa z Rosją ” – książka prof. Grzegorza Przebindy  Polacy, Rosjanie i Ukraińcy – wczoraj i dziś.

Czy można budować dobre relacje na wspólnym doświadczeniu walki z imperium zła? Panel miał zacząć się dyskusją, jednak skończył się szalenie ciekawą rozmową z głównym bohaterem spotkania, prof. Grzegorzem Przebindą, Kierownikiem Katedry Kultury Słowian Wschodnich Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, osobą doskonale znaną, maratończykiem oraz autorem książki, która jesienią trafi do księgarń, i która dokumentuje inwazję Rosji na Ukrainę. Autor w nowej książce „Ostatnia wojna Putina” nazywa putinowską Rosję, putinowskim światem na opak. Co konstytuuje ten świat na opak, putinowski? Trzy Rosje według obliczeń profesora? Co jest do przepracowania we wspólnej historii, inaczej wyglądała „Jesień Ludów”, inne były losy w Polsce i Europie Środkowej, inne były losy Ukrainy po 1991r.? Wątek mitologii putinowskiej, i kilka głębokich podtekstów dotyczących samego Putina oraz rosyjskiego narodu? Bardzo ciekawa rozmowa ujawniająca prawdziwe oblicze Putina oraz narodu rosyjskiego.

Spotkanie prowadził Jacek Bańka, Kierownik Redakcji Publicystyki Radia Kraków

https://www.znak.com.pl/ksiazka/ostatnia-wojna-putina-rozprawa-filologa-z-rosja-grzegorz-przebinda-264122


KREMULATOR WIECZNIE ŻYWY

O nowych powieściach Saszy Filipienki, wybitnego białoruskiego pisarza żyjącego w Szwajcarii, którego książki wydano w 16 językach, ale jeszcze nie po polsku, pisze tłumacz i historyk idei.

Aleksandra Filipienkę, urodzonego w 1984 roku w Mińsku białoruskiego pisarza – tworzącego głównie po rosyjsku – poznałem lepiej w lipcu 2022 r., gdy ukazała się jego powieść „Kremulator”. To już szósta w dorobku Filipienki, obok m.in. debiutanckiego „Byłego syna” (2014) poświęconego tragedii w metrze mińskim na stacji Niemiga, gdzie 30 maja 1999 r. zginęło w potwornym ścisku 53 ludzi, oraz pasjonującego „Czerwonego krzyża” (2017). „Kremulatora” poznawałem natomiast z takim samym poruszeniem, jak ongiś za studenckich lat „Oddział chorych na raka” Aleksandra Sołżenicyna, „Wiernego Rusłana” Gieorgija Władimowa czy „Wszystko płynie” Wasilija Grossmana.

 


Los Jewgienija Prigożyna był przesądzony od dwóch miesięcy

Los Jewgienija Prigożyna od 2 miesięcy, czyli od marszu na Moskwę, był przesądzony – tak uważa prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowianskiej UJ i Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Jak jednak dodaje, jego śmierć być może miała także związek z planami startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Rosji. Z prof. Grzegorzem Przebindą rozmawiał Jacek Bańka.


Co zmienił niedoszły pucz w Rosji?

Po niedoszłym puczu w Rosji Putin będzie chciał odbudować swój autorytet poprzez wzmocnienie ataków na Ukrainę, a wewnątrz kraju poprzez dokręcenie śruby społeczeństwu – tak uważa prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ i Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. W opinii Przebindy niedoszły atak Prigożyna na Moskwę nie przyniósł żadnych korzyści Ukrainie. Z prof. Grzegorzem Przebindą rozmawiał o tym Jacek Bańka.


Nieznośny los Buriaty

Jonathan Littell latem ubiegłego roku opublikował w wolnej rosyjskiej Meduzie reportaż z Buczy. Uderzyła mnie w jego tekście, co podejrzewa łem po ujawnieniu zbrodni w Buczy, „klasowa nienawiść” leżąca u jej podłoża. Takie dzisiejsze neoleni nowskie „kradnij nakradzione”, będące kalką marksistowskiej „eks propriacji ekspropriatorów”. Z uzu pełnieniem, że ta arcyzbrodnicza nienawiść najeźdźców do stosunko wo zamożnych, zasiedlających letni skową Buczę Ukraińców przejawiła się ze strony ludzi głównie z głębo kiej Azji, których sami napadnięci określali często jako „Buriatów”.


Putin będzie bić się do ostatniego żołnierza

Putin fałszuje przeszłość, morduje teraźniejszość i szykuje Rosji apokalipsę w przyszłości. Rosja będzie musiała przeprowadzić konsekwentną i bardzo trudną deputinizację. Tylko czyja to będzie Rosja?


O ostatnich bestialstwach wagnerowców dowiadujemy się od rosyjskich świadków

Międzynarodowy zespół, w którego skład wejdą także polscy śledczy, zajmie się zbieraniem i badaniem dowodów rosyjskich zbrodni w Ukrainie. Tymczasem, jak przypomina prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskich UJ i Akademii Nauk Stosowanych w Kraśnie, o ostatnich bestialstwach wagnerowców dowiadujemy się od rosyjskich świadków. Z prof. Grzegorzem Przebindą rozmawiał Jacek Bańka.


Echa wizyty prezydenta Ukrainy pójdą w świat

Dyskusja o wspólnej, trudnej historii polsko-ukraińskiej, to temat nie na dzisiaj, lecz dopiero na pojutrze – w ten sposób o braku szerszych odniesień do rzezi wołyńskiej podczas pobytu w Polsce Wołodymyra Zełenskiego mówi prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ i Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. W jego ocenie, echa pierwszej oficjalnej wizyty prezydenta Ukrainy od wybuchu pełnoskalowej wojny pójdą w świat. Z prof. Grzegorzem Przebindą rozmawiał Jacek Bańka


Fatalne jaja Putina

Bułhakow by tego nie wymyślił – Fatalne jaja Putina
W środku wojny prezydent Rosji uroczyście reaktywował hodowlę indyków na Syberii Zachodniej.


Sytuacja w Gruzji i rosyjskie próby destabilizacji Mołdawii

Prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ i Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie o sytuacji w Gruzji i rosyjskich próbach destabilizacji Mołdawii.


Dla zamordowania Ukrainy potrzebne jest
równoległe wymordowanie demokracji w
Rosji

A w tym Putin – trzeba mu to przyznać – osiąga teraz piekielną skuteczność. Nie wspomagajmy go z naszych kanap i sprzed komputerów na Zachodzie i w Polsce sloganami w stylu Majakowskiego – “Mówimy Putin, w domyśle Rosjanin” Nadal cieszą się u nas aprobatą wezwania – zapoczątkowane skądinąd po prymusowsku już 23 lutego 2022 r. w Kijowie przez samego prezydenta RP Andrzeja Dudę – aby UE en bloc nie wydawała wiz wszystkim bez wyjątku obywatelom FR. W odpowiedzi przytoczę – za kanałem Chodorkowskiego na Telegramie – co powiedziała świeżo w tej kwestii, podczas dyskusji na ostatniej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, Anastazja Szewczenko. Obecna emigrantka Anastazja to urodzona w 1979 r. aktywistka, która przed ucieczką latem 2022 r. na Zachód niemało wycierpiała w swej macoszej ojczyźnie, spędzając tam m.in. w areszcie domowym dwa i pół roku (w sytuacji, gdy organizacja „Otwarta Rosja”, z którą współpracowała, uznana została w putinowskiej Rosji za „niepożądaną”). Podczas aresztu nie mogła się zaopiekować chorą córeczką Aliną, która, nie doczekawszy się matczynej opieki, po cichu odeszła:

 


Lwowski tryptyk podróżny

Na łamach „Plus-Minus” – sobotnio-niedzielnego wydania Rzeczpospolitej z 4-5 marca 2023 roku, ukazał się artykuł prof. Grzegorza Przebindy Lwowski tryptyk podróżny.

Na Cmentarzu Łyczakowskim, opodal kwatery polskich Orląt Lwowskich i Ukraińskich Strzelców Siczowych, leżą młodzi chłopcy Ukrainy, polegli w latach 2014-2022 podczas wojny obronnej przed Rosją. Miejsce na nowe groby się skończyło.


Putin został upokorzony wizytą Joe Bidena w Kijowie

Władimir Putin chce przygotować społeczeństwo na to, że wojna z Ukrainą będzie jeszcze długo trwała – tak wystąpienie prezydenta Federacji Rosyjskiej ocenia prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ i Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Jak jednocześnie przyznaje Przebinda, Putin został dodatkowo upokorzony wizytą Joe Bidena w Kijowie. Z prof. Grzegorzem Przebindą rozmawiał o tym Jacek Bańka. 


Od pewnego czasu Putin nie mówi już o tzw. operacji specjalnej, lecz o wojnie Rosji z NATO

– Wobec niepowodzeń na polu walki i w świetle ostatnich wypowiedzi Władimir Putin będzie chciał ogłosić sukces Rosji, która miałaby się obronić przed rzekomą agresją NATO – tak uważa prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ i Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Jak zauważa Przebinda, od pewnego czasu Putin nie mówi już o tzw. operacji specjalnej, lecz o wojnie Rosji z Paktem Północnoatlantyckim. Z prof. Grzegorzem Przebindą rozmawiał o tym Jacek Bańka.


Putin wytrwale morduje Aleksieja Nawalnego

Stoi mi do dziś jak żywy przed oczami Aleksiej Nawalny wysiadający w Moskwie dwa lata temu z samolotu linii Pobieda z Berlina i błyskawicznie zatrzymany przez lotniskowych pograniczników.
Rzecz miała miejsce w niedzielny wieczór 17 stycznia 2021 r. w Szeremietiewie, choć wcześniej tłumy sympatyków Nawalnego pojechały go witać na położone po przeciwległej stronie stolicy lotnisko Wnukowo. Przezorne władze jednak, szykując się już pełną parą do zaaresztowania tego najgroźniejszego z groźnych opozycjonistów Putina, nie chciały mieć podczas akcji większej liczby naocznych świadków, a już tym bardziej ludzi głośno protestujących. Tym bardziej że fala zbiorowych protestów przeciw reżimowi po kulminacji w postaci wielotysięcznych demonstracji lat 201819 jeszcze wtedy w Moskwie nie wygasła.


Jak wyglądają działania dyplomatyczne w sprawie ofiar białoruskiego reżimu?

NSZZ Solidarność zaapelowała do prezydenta i premiera, aby interweniowali w sprawie więzionych na Białorusi tamtejszych liderów związkowych. W tym samym apelu Solidarność przypomina także o więzionym Andrzeju Poczobucie. O działania dyplomatyczne w sprawie ofiar białoruskiego reżimu prof. Grzegorza Przebindę z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ i Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie pytał Jacek Bańka.


Lwów to dziś zaplecze, także intelektualne, walczącej Ukrainy

Prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ i Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie (dawniej Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie) prosto ze Lwowa: “To miasto to dziś zaplecze, także intelektualne, walczącej Ukrainy”.


CZY ZNAJDZIE SIĘ ROSYJSKI REMARQUE

„Wychodząc od bezgranicznej wolności,
kończę bezgranicznym despotyzmem”.
Putin interpretuje Dostojewskiego


Wojna w Ukrainie znalazła się w krytycznym momencie

Wojna w Ukrainie znalazła się w krytycznym momencie – ocenia prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. W jego ocenie Rosjanie skoncentrują się teraz wyłącznie na nieustannym niszczeniu infrastruktury krytycznej tak, aby w końcu złamać Ukraińców. Z drugiej strony, jak to ostatnio podkreślał naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, obrońcy nie osiągną już żadnych postępów bez większego militarnego wsparcie NATO. Z prof. Grzegorzem Przebindą rozmawiał o tym Jacek Bańka.


Bułhakow, Bucza i wojna

Spotkałem się wielokrotnie z krytyką Michaiła Bułhakowa ze strony Ukraińców za to, jak osądzał żołnierzy atamana Petlury. W krytyce tej jest na pewno sporo racji, niemniej jednak pisał o tym, co widział na własne oczy. Zbrodnie wojenne budziły jego moralne obrzydzenie w każdym miejscu i czasie.


Literatura i zbrodnia

Patriotyczną duszę Zachara Prilepina redaguje, gdy putinowskie rakiety trafiają w ukraińskie sieci energetyczne i wodociągowe, odcinając tamtejszą ludność od światła, ciepła i wody. Pisarz ma wielu stronników – i to czasami od niego nawet ideologicznie „lepszych”. Ale nie jest zazdrosny i obdarza ich serdecznymi, jak to on, pochwałami.

Jak Rosja może chcieć wykorzystać to, co stało się w Przewodowie?

Stany Zjednoczone stawiają dziś na głęboki konflikt, jaki zaczyna dzielić elity rosyjskie, dlatego prezydent USA tak szybko poinformował, że rakieta, która zabiła dwie osoby w Przewodowie należała do ukraińskiej obrony przeciwrakietowej – tak uważa prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ i Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. O to, jak Rosja może chcieć wykorzystać to, co stało się w Przewodowie prof. Grzegorza Przebindę pyta Jacek Bańka.


Decyzja o budowie zapory na granicy z obwodem Kaliningradzkim wydaje się racjonalna

Mamy do czynienia z całkowicie nieprzewidywalnym sąsiadem, dlatego decyzja o budowie zapory na granicy z obwodem Kaliningradzkim wydaje się racjonalna – ocenia prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Karpackiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Krośnie. Budowa zapory to odpowiedź na otwarcie dla wszystkich nieba nad Kaliningradem i możliwość kolejnego kryzysu migracyjnego. Jak dodaje Przebinda, Rosja podejmuje działania, które początkowo mogą się wydawać niezrozumiałe, jednak potem układają się w jeden wielki plan. Z prof. Grzegorzem Przebindą rozmawiał o tym Jacek Bańka.


Cerkiew rosyjska będzie przeżywać trudne czasy, bo Rosja przegra wojnę

“Niestety przywódcy religijni w Rosji tę zbrodniczą wojnę Putina popierają. Nie tylko przywódcy prawosławni, ale też przywódca staroobrzędowców, czy przywódca islamu” – skomentował w Radiu RMF24 prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskich Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Paweł Jawor pytał również o to, czy możliwe jest w przyszłości zjednoczenie Cerkwi ukraińskiej i rosyjskiej.

To, co czyni Cyryl moskiewski, jest niebezpieczne nie z tego powodu, że dokonuje tych egzorcyzmów, każe się modlić za Putina w dniu jego 70. urodzin, mówi iż wszyscy, którzy zginą w tej brudnej, wadliwej ze strony Rosji wojnie, pójdą od razu do jakiegoś prawdziwego raju. To wszystko nie ma większego znaczenia, bo nikt rozsądny oprócz już tych nawiedzonych w takie brednie nie wierzy. Natomiast bardzo niebezpieczne jest to, że to prawosławie instytucjonalnie moskiewskie wychodzi poza Moskwę – stwierdził w Radiu RMF24 prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskich Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Swoim zwierzchnictwem obejmuje formalnie cerkwie prawosławne w krajach nadbałtyckich. (…) Niektórzy mówią, że gdyby te cerkwie nadbałtyckie chciały z pomocą państwa się wyzwolić spod moskiewskiej kurateli, to mogłoby to nawet grozić konfliktem militarnym – przekonuje ekspert.

Profesor przypomniał, że Putin, rozpoczynając wojnę, w swoim przemówieniu jako powód wprowadzenia wojsk na teren Ukrainy podał m.in. to, że ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego jest prześladowana. Pytany przez Pawła Jawora o to, czy istnieje możliwość na porozumienie między ukraińską a rosyjską Cerkwią stwierdził, że przede wszystkim prawosławie ukraińskie powinno się zjednoczyć

Cerkiew rosyjska, bo Rosja tę wojnę przegra, będzie przeżywać naprawdę trudne czasy. Bo to, do czego ona w tej chwili doszła, a tego nie znała nawet historia carskiej Rosji, bo była Cerkiew zawsze rosyjska podporządkowana państwu. Ale jeżeli władca dokonywał już straszliwych zbrodni, takich na przykład jak Iwan Groźny, a Putin przecież wyraźnie na nim się wzoruje, ówczesny metropolita Filip miał odwagę carowi się sprzeciwić – powiedział ekspert. 

Na koniec poruszył jeszcze temat zjednoczenia hierarchów różnych wyznań w sprawie wojny na Ukrainie: Niestety przywódcy religijni w Rosji tę zbrodniczą wojnę Putina popierają. Nie tylko przywódcy prawosławni, ale też przywódca staroobrzędowców, przywódca islamu. To jest jeden wielki dżihad przeciwko Europie, przeciwko cywilizacji, którego pierwszą ofiarą padła Ukraina, bo była najbliżej i ideologicznie najbardziej Putinowi do tej wojny pasowała.

Oprac. Rafał Szarek


Czy Ukraina wejdzie do NATO?

Ukraina nie stanie się w bliskim czasie częścią NATO – tak uważa prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ i Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Wniosek, który Ukraina złożyła w odpowiedzi na rosyjską aneksję 4 obwodów na wschodzie kraju, ma na razie wymiar symboliczny – dodaje Przebinda. Rozmawiał z nim Jacek Bańka:


Orędzie Putina było skierowane do nacjonalistycznych środowisk w Rosji

Orędzie Władimira Putina, w którym zarządził m.in. częściową mobilizację, było skierowane raczej do nacjonalistycznych środowisk w Rosji, a nie do społeczności międzynarodowej – tak uważa prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Państwowej Uczelni Zawodowej w Krośnie. W jego opinii była to reakcja na szok, jaki wywołała tam udana kontrofensywa wojsk ukraińskich. Z prof. Grzegorzem Przebindą rozmawiał o tym Jacek Bańka.


SPORY O GOR BACZOWA
Ostatni przywódca Związku Radzieckiego budził w Rosjanach skrajne emocje

„Kiedyś Gorbaczowowi ludzie postawią pomnik. Czy tego chciał, czy nie – dokonał jednak rzeczy wielkiej” – mówił Bułat Okudżawa. Ale Natalia Gorbaniewska uważała, że „czasy Gorbaczowa niczym istotnym od stalinowskich się nie różnią”.


Policja w Jekaterynburgu aresztowała w jego własnym mieszkaniu Jewgienija Rojzmana

24 sierpnia nad ranem policja w Jekaterynburgu aresztowała w jego własnym mieszkaniu Jewgienija Rojzmana (rocznik 1962 r.), znanego tam powszechnie i niezwykle popularnego niedawnego mera miasta (do 2018), a zarazem jednego z ostatnich uczciwych polityków Rosji. Przynajmniej wśród tych, którzy w putinowskiej Rosji ostali się jeszcze jakimś cudem na wolności.


Gorbaczow odszedł do wieczności

Z książki G. Przebindy “Jan Paweł II wobec Rosji i Ukrainy”

Gdy umarł Jan Paweł II, to Michaił Gorbaczow w wywiadzie dla moskiewskiej „Nowej Gazety” nazwał papieża „humanistą numer jeden”. Dodawał, że polski papież „odnosząc się bardzo ciepło do Rosji, rosyjskiej kultury i samych Rosjan” i „powtarzając znamienitą frazę o Europie oddychającej oboma płucami”, „marzył o pielgrzymce do naszego kraju”. I nie mogę w tym kontekście nie przypomnieć, że 30 lipca 2000 roku podczas  spotkania z papieżem w Castel Gandolfo, sam miałem okazję wysłuchać odeń wiele ciepłych słów o Gorbaczowie, z którym Jan Paweł II spotykał się parokrotnie. O pierwszym spotkaniu 1 XII 1989 w Watykanie, które przerodziło się w bardzo żywą półtoragodzinną rozmowę, Jan Paweł II powiedział w późniejszym wywiadzie dla „La Stampy” (4 III 1992), że  „zostało ono przygotowane przez Opatrzność”.


Uralski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny – rozwiązania porozumienia o współpracy pomiędzy uczelniami

W dniu 10 lipca 2018 roku została zawarta Umowa o współpracy pomiędzy Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Krośnie a Uralskim Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym (USPU) Rosja (zwana dalej Umową o współpracy).
Zgodnie z Rozporządzeniem Rządu nr 430-r z dnia 5 marca 2022 roku (zmienione 23.07.2022) jesteśmy zobowiązani do rozwiązania Porozumienia o współpracy pomiędzy naszymi placówkami oświatowymi.
Zgodnie z art. VI Umowy o współpracy, niniejsza Umowa może zostać rozwiązana za trzymiesięcznym pisemnym wypowiedzeniem przekazanym jednej ze Stron przed jej wygaśnięciem.
Zgodnie z artykułem VI Umowy o współpracy, powiadamiamy Cię o rozwiązaniu Umowy o współpracy i wygaśnięciu praw i obowiązków Stron po upływie trzech miesięcy od otrzymania tego powiadomienia.


Co by w Buczy zrobił Stawrogin?

Dostojewski odpowiedzialny za działalność biesów?
Tak. Ale nie za Gułag i Kołymę


Co może zrobić Rosja w Dniu Niepodległości Ukrainy?

W środę, w Dniu Niepodległości Ukrainy, z Rynku Głównego na plac Wolnej Ukrainy wyruszy Marsz Swobody. Jego organizatorzy spodziewają się nawet kilkunastu tysięcy uczestników. Dziś z kolei nasz wschodni sąsiad obchodzi Święto Flagi, a uroczystości planowane są od godz. 19 na placu Szczepańskim. O święcie Ukrainy i 6 miesiącach rosyjskiej inwazji z prof. Grzegorzem Przebindą z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej i Karpackiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Krośnie rozmawiał Jacek Bańka.


Militarne cele Putina latem 2022. Kolejna rozmowa Jacka Bańki z Radia Kraków z Grzegorzem Przebindą

Wczoraj, w 134. dniu wojny – podczas spotkania na Kremlu z kierownictwem Dumy Państwowej i szefami jej frakcji politycznych – Putin ogłosił, siedząc w Sali Katarzyny II Pałacu Senackiego za ogromnym okrągłym stołem i w równie ogromnej bezpiecznej odległości od słuchaczy, że Rosja tak naprawdę wojny z Ukrainą jeszcze nie zaczynała. Swoją pogróżką nawiązywał wyraźnie do obowiązującej oficjalnie w dzisiejszej Rosji wykładni, że to co się dzieje obecnie, jest na razie tylko „specjalną operacją wojskową”. A prawdziwa wojna może się dopiero rozpocząć.


Czy w Rosji są siły gorsze od Putina

Wojnę w Ukrainie komentuje prof. Grzegorz Przebinda kierownik Katedry Kultury Słowian Wschodnich Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ


Wiktor Szenderowicz i Grzegorz Przebinda – w rozmowie

Wywiad z prof. Grzegorzem Przebindą (Uniwersytet Jagielloński) i rosyjskim pisarzem Wiktorem Szenderowiczem. O Rosji w latach 1985-2022 O liberalnym Gorbaczowie, kontrowersyjnym Jelcynie i Putinie, który ze szpiega i drobnego złodziejaszka z KGB stał się prawdziwym zbrodniarzem wojennym.


Znam coraz więcej uczciwych Rosjan

W krakowskim wydaniu „Wyborczej” ukazał się wywiad ze mną Michała Olszewskiego, „Znam wielu uczciwych Rosjan” (29 kwietnia). To fundamentalna dla mnie kwestia – istnienie grupy sprawiedliwych Rosjan, którzy działają aktywnie przeciw Putinowi bynajmniej nie od teraz, a i tak zbierają cięgi, że są Rosjanami i nie zamierzają się tego wypierać.

Pobierz PDF


Я ЗНАЮ МНОГО ЧЕСТНЫХ РОССИЯН. Интервью проф. Гжегожа Пшебинды
(Ягеллонский унтверситет) краковскому отделению варшавской Газеты
Выборчей.

MИХАЛ ОЛЬШЕВСКИЙ: Вы также считаете, что российскую культуру следует
полностью убрать из репертуара польских и европейских кинотеатров, театров, филармоний и концертных залов? К этому призвал в Люксембурге польский министр культуры Петр Глинский: Российская культура должна исчезнуть из публичного пространства до того момента, когда закончится война в Украине. Министр также добавил: Сегодня не время для российского балета, не сезон для Чехова и даже Пушкина”.

ГЖЕГОЖ ПШЕБИНДА: Мне подобный образ мышления кажется непростительной ошибкой. Среди деятелей культуры, которых, как нам указывают, мы должны вырезать, есть мужественные, отважные, высокоморальные люди, героически сопротивляющиеся преступному режиму Путина, который руками своих прислужников дискриминирует их, сажает под домашний арест, выгоняет из страны, запрещает спектакли.

Czytaj więcej


Prof. Grzegorz Przebinda: Trudno uwierzyć, ale w Rosji są siły jeszcze gorsze od Putina


Dzień Zwycięstwa bez zwycięstwa –
9 maja 2022 r


Wojna w Ukrainie – pierwsze dwa miesiące (22 II – 22 IV 2022)

Wojna a Kościół Prawosławny


Godzina Ludmiły Ulickiej w rozmowie z Grzegorzem Przebinda

O jej powieściach „Daniel Stein – tłumacz”, „Drabina Jakubowa” i o nowej, planowanej dopiero powieści „1922-2022”… O Natalii Gorbaniewskiej i Michale Chodorkowskim…. O zbrodniczej wojnie Putina przeciw Ukrainie, o Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i jej patriarsze Cyrylu w kontekście „Opowieści o Antychryście” Władimira Sołowjowa. O Moskwie, o Kijowie i o Buczy…. O Michale Bułhakowie… I kilka ważnych słów o Polsce…

О романах «Даниэль Штайн переводчик», «Лестница Якова» и о новом, планированном романе «1922-2022»… О Наталье Горбаневской и Михаиле Ходорковском….  О Горбачеве и Ельцине… О нынешней преступной войне Путина против Украины, о Русской Православной Церкви  и патриархе Кирилле в контексте Краткой повести об Антихристе Владимира Соловьева (истинного, не нынешнего – поддельного). О Москве, о Киеве и о Буче…. О  Михаиле Булгакове… О Польше несколько слов важных …

An hour of Ludmila Ulitskaya in conversation with Grzegorz Przebinda
About the novels “Daniel Stein – the translator,” “Jacob’s Ladder” and the new novel “1922-2022” that is only planned … About Natalya Gorbanevskaya and Mikhail Khodorkovsky …. Abot Gorbachev and Yeltsin… About Putin’s criminal war against Ukraine, about the Russian Orthodox Church and its patriarch Cyril in the context of Vladimir Soloviev’s “A Short Story of the Antichrist”…. About Moscow, Kiev and Bucha. About Mikhail Bulgakov……. And a few important words about Poland …


Mordercy Putina będą zakłamywać Buczę tak samo, jak mordercy Stalina zakłamywali Katyń

Grzegorz Przebinda w rozmowie z Jackiem Bańką z Radia Kraków – o nowym Lend-Lease dla Ukrainy i o rosyjskich propagandystach.


Rosja planuje obchody Dnia Zwycięstwa w Donbasie, stąd decyzja o przegrupowaniu wojsk

Rosja planuje obchody Dnia Zwycięstwa w Donbasie, stąd decyzja o przegrupowaniu wojsk federacji – tak informacje o zmniejszeniu działań wojennych w okolicach Kijowa ocenia prof. Grzegorz Przebinda z Katedry Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ oraz Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. W jego ocenie Władimir Putin planował, że 9 maja będzie obchodzony w Kijowie, ale z powodu oporu i sukcesów wojsk ukraińskich teraz uzna za zwycięstwo zdobycie terenów opanowanych częściowo przez separatystów. O 35 dniu wojny w Ukrainie z prof. Grzegorzem Przebindą rozmawiał Jacek Bańka.


Władimira Putina mogą pokonać jedynie siły wewnętrzne

Władimira Putina mogą pokonać jedynie siły wewnętrzne – tak przekonuje prof. Grzegorz Przebinda z Katedry Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Państwowej Karpackiej Uczelni w Krośnie. W jego ocenie, w propagandę kremlowską wierzy ok. 50% Rosjan, czyli dużo mniej, niż podają to oficjalne dane. Z prof. Grzegorzem Przeindą rozmawiał o tym Jacek Bańka.


Dwie godziny z pisarzem i myślicielem Borysem Akuninem

Dwie godziny z pisarzem i myślicielem Borysem Akuninem – w rozmowie z prof. Grzegorzem Przebindą

Dwie godziny z pisarzem i myślicielem Borysem Akuninem – w rozmowie z prof. Grzegorzem Przebindą z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. O Rosji od Czyngis-chana do Putina, ale i o innej lepszej Rosji, o dzielnej Ukrainie i o gościnnej Polsce. Rozmowa dotyczy także Lenina, Stalina, Gorbaczowa, Jelcyna i bardzo dalekiej od świetlanej przyszłości Rosji Putina. Spotkanie w języku rosyjskim, w ramach nowego cyklu „Promień światła w królestwie ciemności”. 


Dmitrij Bykow o genezie rosyjskiego faszyzmu

Wykład w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, 10 marca 2022. Prowadzący: prof. Grzegorz Przebinda. Spotkanie w języku rosyjskim w ramach nowego cyklu „Promień światła w królestwie ciemności”.


Apeluję o uczczenie dziedzictwa ideowego wielkiego Rosjanina – Borysa Niemcowa

Grzegorz Przebinda
Gazeta Wyborcza, 8 III 2022, Dział: Listy
Maile z poparciem apelu kierować na adresy:

Jak Kościół rosyjski reaguje na wojnę Putina?

Grzegorz Przebinda w RMF FM, 7 marca 2022 r.


Profesor Grzegorz Przebinda o zamykaniu wolnych mediów w putinowskiej Rosji podczas zbrodniczej wojny przeciwko Ukrainie.

A także apel o nadanie budynkowi przy ul. Biskupiej 7 w Krakowie, gdzie obecnie urzęduje Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej, nazwy „Ul. Borysa Niemcowa 1”.

Rozmowa red. Jacka Bańki.
03.03.2022 r. Radio Kraków

Wielki Most Zamoskworiecki – miejsce śmierci Borysa Niemcowa (zastrzelony przez “nieznanych sprawców” 27 II 2015).
Fot. Aneta Przebinda (czerwiec 2016).

Teologia Putina, jego ewolucja od podpułkownika KGB do prawosławnego wielkoruskiego imperialisty. Chiny wobec agresji Putina na Ukrainę

28.02.2022 r. Radio Kraków

Grzegorz Przebinda na mecie maratonu w Kijowie, październik 2018.
Fot. Emilian Zadarko

Co może dziś zatrzymać Władimira Putina? Pierwsze godziny napaści Rosji na Ukrainę

O agresji putinowskiej Rosji na Ukrainę – prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowaiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.
Radio Kraków 24.02.2022 r.

Prof. Grzegorz Przebinda na placu Puszkina w Moskwie, podczas antyputinowskich demonstracji młodzieży, sierpień 2019.
Fot. Igor Przebinda

Włamanie na konto mailowe ministra Dworczyka i próba otrucia pisarza Dymitra Bykowa – przez służby Putina – “nowiczokiem”
Grzegorz Przebinda dla Radia Kraków 11 czerwca 2021 rozmawia Marek Bańka

Radio Kraków, 26 V 2021 Rozmowa o porwaniu samolotu pasażerskiego przez służby białoruskie. Z prof. Grzegorzem Przebindą rozmawia Jacek Bańka

UWAGI I WSTĘPNE TEZY DO RZECZOWEJ POLEMIKI Z PUTINOWSKĄ WIZJĄ HISTORII I DNIA DZISIEJSZEGO EUROPY I ROSJI

Przygotowane – na sugestię Wicepremiera dra Jarosława Gowina – do ewentualnego wykorzystania przy różnych „rosyjskich okazjach” przez JE Prezydenta RP dra Andrzeja Dudę


Putin ma plany pełzającej likwidacji Ukrainy – Prof. Grzegorz Przebinda w Radiu Kraków 

Putin ma plany pełzającej likwidacji Ukrainy, którą uznaje za państwo przypadkowe – tak o uznaniu niepodległości „republik” ługańskiej i donieckiej i wkroczeniu tam wojsk rosyjskich mówi prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ i Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. W jego ocenie kluczowy teraz będzie obszar, na którym teraz będą chciały operować siły rosyjskie. Z prof. Grzegorzem Przebindą rozmawiał o tym Jacek Bańka.
Radio Kraków 22.02.2022 r.

Prof. Grzegorz Przebinda w czytelni im. Franciszka Pika Mirandoli KPU w Krośnie (w koszulce z maratonu w Wilnie)
Fot. Jacek Wnuk

Prof. Grzegorz Przebinda: “Putin chce przywrócić sowiecką wizję historii” rozmowa w Radiu Kraków

Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy władza w Moskwie czuje międzynarodową presję związaną ze swoimi działaniami – to fragment oświadczenia premiera Mateusza Morawieckiego, które było odpowiedzią na słowa prezydenta Rosji. Władimir Putin wskazał Polskę jako współodpowiedzialną za wybuch II wojny światowej, ideę zagłady Żydów, czy rozbiór Czechosłowacji. Rozmawialiśmy o tym z gościem Radia Kraków prof. Grzegorzem Przebindą z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ.

Putin – przeciętny menedżer z KGB

Z Dmitrijem Bykowem rozmawiają Grzegorz Przebinda i Bartosz Gołąbek

Grzegorz Przebinda, Bartosz Gołąbek: W artykule Wielkie oszustwo naszych czasów (1896) Konstantin Pobiedonoscew1, patrząc na Rosję i Europę z pozycji antydemokratycznych, pisze: „Jedną z najbardziej oszukańczych zasad politycznych jest demokracja, idea rewolucyjna – zakorzeniona, niestety, już od czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej, według której wszelka władza pochodzi od ludu i ma swe oparcie w woli tegoż ludu. Stąd również pochodzi teoria parlamentaryzmu, która aż do dziś wodzi na pokuszenie masę tak zwanej inteligencji i – na nieszczęście – przedostała się także do szalonych głów Rosji”… Władimir Putin, jak się wydaje, pragnie – z jednej strony – wcielić w życie ów antyliberalny, polityczny projekt Pobiedonoscewa, ale zarazem w drugiej połowie 2014 roku ma on przecież poparcie ponad osiemdziesięciu procent Rosjan. Czyżby syndrom sztokholmski?

Pobierz PDF


Czy mamy się bać Rosji? Ostatnio zrobiła się bardziej niebezpieczna, ale…

“Gazeta Krakowska”, 24.10.2016 r. 

Rozmowa z profesorem Grzegorzem Przebindą, filologiem i rosjoznawcą, kierownikiem Katedry Kultury Słowian Wschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Boi się Pan Rosji?

Prof. Grzegorz Przebinda: Mnie Rosja interesuje, fascynuje, jest częścią mojego życia od 35 lat. Nie mógłbym żyć bez literatury rosyjskiej, muzyki, wielkich powieści jak „Mistrz i Małgorzata”, bez Tołstoja, Dostojewskiego i Strawińskiego. W Polsce jest tylu ludzi, którzy żyją z tego, że ciągle o strachu przed Rosją mówią, że ja już swojego głosu dołączać tu nie muszę. Nie twierdzę jednak, że Rosja, która wiosną 2014 roku naruszyła suwerenność sąsiada i weszła bezprawnie na Krym, nie zrobiła się w ostatnim czasie bardziej niebezpieczna.

Pobierz PDF


W stosunkach z Rosją wieje chłodem

INTERIA.PL, 19.11.2005 r. 

Jesteśmy skazani na mniej lub bardziej złe relacje z Moskwą, póki na Kremlu rządzi Putin – mówi INTERIA.PL prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pobierz PDF